[cm_ad_changer group_id="2"]

SA Sport Awards- one would have expected WC winners Boks to dominate the nominees list but…

THE NOMINEES for the 14th SA Sports Awards take place on November 10 at Durban Theater.

SA Sport Awards- one would have expected WC winners Boks to dominate the nominees list but…

Siya Kolisi, the rugby world cup winning captain (who landed on Tuesday -in time for the awards) will be vying for the People’s Choice of the Year award (public voting), which includes Percy Tau, Thembi Kgatlana, Gerda Steyn and Bongiwe Msomi.

Yes, one would have expected most of the rugby team members to be included in the nominees list, but…

It is possible black child- Siya did it, so can you.

Tatjana Schoenmaker, Banyana Banyana striker Thembi Kgatlana and netball player Karla Pretorius will battle for the SA Sports Star of the Year award.

The Sportsman of the Year category is made up of four-time Olympic medallist Chad Le Clos, paddler Andrew Birkett and boxer Moruti Mthalane.

Reigning 800m Olympic champion Caster Semenya was nominated in the Sportswomen of the Year category alongside Pretorius and Schoenmaker.

Nominees

Sports Administrator of the Year – Gary Dolley, Cecilia Molokwane, Richard Glover

Sportsman of the Year – Andrew Birkett, Chad Le Clos, Moruti Mthalane

Sportsman of the Year with a disability – Antony Smyth, Mpumelelo Mhlongo, Ntando Mahlangu

Sportswoman of the Year – Karla Pretorius, Tatjana Schoenmaker, Caster Semenya

Sportswoman of the Year with a disability – Kgothatso Montjane, Anrune Liebenberg- Weyers, Simone Kruger

Team of the Year – Spar Proteas, 50Km Athletics, Sheep Shearing Team

Newcomer of the Year – Dunè Coetzee, Michael Houlie, Tumi Sikhukhune

Coach of the Year – Rocco Meiring, Xolani Mabhida, Rassie Erasmus

Volunteer of the Year – Mervyn Mooi, Mpho Makhoba, Moseou Moseou

The Recreation Body of the Year – Jonginenge-Township Surf Project, Jaco Coetzer – The Vuka Program, United through Sports

Photographer of the Year – Philip Maeta, Shannon Gilson, Marcel Sigg

Sports Journalist of the Year – Mark Lewis, Nduduzo Dladla, Ronald Masinda

School Team of the Year – St Benedict’s College, Hoerskool Gimnasium, Groote Schuur Primary School

Developing school team of the Year – Troyville Primary School – Volleyball Boys under 13, Morris Isaacson – Tennis, Ikhwezilesizwe Primary School under 13

The People’s Choice of the Year – Percy Tau, Thembi Kgatlana, Siya Kolisi, Gerda Steyn, Bongiwe Msomi

Indigenous Game Team – KZN Khokho Female team, WC Kgati Mixed Team, Limpopo Khokho Female team

Federation of the Year – Netball SA, Gymnastics SA, Roller Sport SA

Sports Star of the Year – Thembi Kgatlana, Karla Pretorius, Tatjana Schoenmaker

Image (World Cup winner and Boks captain Siya Kolisi holding the Webb Ellis Cup aloft upon arrival at OR Tambo International Airport on Tuesday evening, with full security detail on tow).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.